
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.446 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 7.6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 12.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 4.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 4.5 A |
| Housing Color | White |
| Plating | Tin |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Tail Length | 3.2 mm |
| Plating Thickness | 2.032 µm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
| Contact Finish Thickness - Mating | 2.032 µm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | With |
Stock: 9887
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.09915 | $0.99150 |
| 50 | $0.09828 | $4.91400 |
| 100 | $0.09741 | $9.74100 |
| 500 | $0.09655 | $48.27500 |
| 1000 | $0.09570 | $95.70000 |
| 3000 | $0.09486 | $284.58000 |
| 5000 | $0.09402 | $470.10000 |
| 10000 | $0.09319 | $931.90000 |
